Hei Maija!
Kiitokset vastauksestasi. Kivaa, että autat

.
Ajattelin, kun laitoin tuon viestin, että sillä olisi yleisempääkin merkitystä, jos joku muukin olisi törmännyt vastaavanlaiseen. Mielestäni tuon on mielenkiintoinen selvittää.
Mällinoja oli ainoa talo saman nimisessä kylässä. Se ei ollut mikään suuri tila, mutta se mainitaan eräissä lähteissä jo 1400-luvun alussa. Talon silloinen isäntä Olof Mickelsson toimi rajojen katsastusmiehenä, kävi mm. Pirkanmaalla katastusmatkoilla.
Kylä ei ollut läänitettynä kenellekään.
Taube-suku esiintyy kyllä Pälkäneellä, mutta heille oli läänitetty Epaalan-kylä, josta myöhemmin luopuivat.
Itselleni tuli mieleen, että talon silloinen isäntä, Bertill Eskillsson kuului itse aatelislipustoon ja tuo Taube voi ilmaista, mihin komppaniaa tai rykmenttiin Bertill kuului. Hakuammuntaa, mutta voisi olla yksi selitys. Aatelislipuston luettelosta v. 1653 löytyy kaksi Bertill Eskillssonia, rumpali ja ns. piiskuri, mutta Uudenmaan itäisestä jälkaväkirykmentistä. Ko. Taubea luettelosta ei löydy, mutta Ewert Taube kyllä.
Yksi vaihtoehto on, kuten mainitsit, että kruunun talona Mällinoja on määrätty maksamaan verot lipustolle, mutta mitä tuolla kappalaisella on tekemistä sitten luettelossa.
Ajattelin myös, jos Mällinojan verot aatelislipustolle, niin talo ei varmasti olisi ollut ainoa, ja vastaanlaisia merkintojä "pitäisi" löytyä myös muiden talojen kohdalta.
Tälläisin miettein

eskopekka