Sivu 1/1

Hedvig Kotro, (Kåttro ) puoliso Kietäväinen

Lähetetty: 18.11.2025 09:17
Kirjoittaja Jäljillä
Kietäväisten sukua tutkiessa löytyi;
Hedvig Kåttro, Kotro
syntynyt n.~1775 Puumala, Finland
kuollut 9.21852 Hamula 3, Puumala
Puoliso: Mårten "Martti" Kietäväinen

mahtaisiko joku taitavampi tutkija löytää hänelle vanhemmat.

Re: Hedvig Kotro, (Kåttro ) puoliso Kietäväinen

Lähetetty: 18.11.2025 09:54
Kirjoittaja Jäljillä
Itse olen löytäny vaihtoehdoiksi Elias, Hans ja Hindric, puumalassa v.1775. Voisi olla joku näistä, en saa yhdisteltyä tuohon Hedvigin isäksi ketään.

Re: Hedvig Kotro, (Kåttro ) puoliso Kietäväinen

Lähetetty: 18.11.2025 10:09
Kirjoittaja Jäljillä
onnistuin löytämään Hedvigin ja hänelle isän Johan. Löytyivät puumalan henkikirjoista 1794 hamulasta! renkinä samalla ollut mårten, joten lienee tuo tuleva puoliso.
Tämä onnistui helposti kun löysin savon henkikirjat puhtaaksi kirjoitettuna, ja haku toiminnolla :lol:
olen hieman tyhmänä kolunnut sivu kerrallaan vanhoja kiekuroita :lol:

Re: Hedvig Kotro, (Kåttro ) puoliso Kietäväinen

Lähetetty: 18.11.2025 11:20
Kirjoittaja Essimi
Kansallisarkistolla on myös tuomiokirjahaku, sillä voi jotakin löytyä, tuomiokirjoissa kun käsitellään paljon muutakin kuin rikoksia. Ja perukirjat kertovat perheyteyksistä, jos sellaisia vain on säilynyt. Joskus lasten kummeina on isovanhempia ja sisaruksia, kasteluettelotkin siis kannattaa lukea sillä silmällä.