Mitä tarkoittaa bakarti?

Tänne voit lähettää sukututkimukseen liittyviä kysymyksiä, henkilöhakuja, linkkivinkkejä ja muuta sellaista.
Kimpula
Viestit: 528
Liittynyt: 31.01.2013 08:56

Mitä tarkoittaa bakarti?

Viesti Kirjoittaja Kimpula » 04.01.2026 20:13

Tämmöistä kirjoitettiin joulukuussa 1957:

Etteikö rikas saa bakkartia antaa yhtähyvin Kainuun korpeen kuin Tampereen
teollisuuskaupunkiin.


Mitä bakart(t)i mahtaa tarkoittaa?

Antti69
Viestit: 52
Liittynyt: 27.06.2019 14:47

Re: Mitä tarkoittaa bakarti?

Viesti Kirjoittaja Antti69 » 04.01.2026 21:16

tekoälyn vastaus:

Mitä lause tarkoittaa nykysuomeksi?
“Etteikö rikas saa bakkartia antaa yhtähyvin Kainuun korpeen kuin Tampereen teollisuuskaupunkiin.”

Voisi nykysuomeksi sanoa jotakuinkin näin:

“Miksi rikas ei muka saisi lahjoittaa (tai antaa hyväntekeväisyyttä) yhtä hyvin Kainuun syrjäseudulle kuin Tampereen teollisuuskaupunkiin.”
-Antti-
Etsitään Hulda Maria Printz s. 15.10.1893 Viipuri vanhempia

Hapero
Viestit: 1119
Liittynyt: 31.07.2020 02:24

Re: Mitä tarkoittaa bakarti?

Viesti Kirjoittaja Hapero » 05.01.2026 09:46

Niin, tämähän olisi ehkä jopa kiinnostavaa, jos tinamies kertoisi mihin päätelmä perustuu. Muuten ollaan pian (vielä enemmän) liemessä, jos ääni koneesta on joku autuaaksi tekevä asia sinänsä.

Kimpula
Viestit: 528
Liittynyt: 31.01.2013 08:56

Re: Mitä tarkoittaa bakarti?

Viesti Kirjoittaja Kimpula » 05.01.2026 11:54

Niinpä.

Mitä bakarti tarkoittaa?
Väittää olevan eräs alkoholijuoma.

Mitä bakkartti tarkoittaa?
"Bakkartti" is a Finnish term that refers to a bachelor's degree

Hapero
Viestit: 1119
Liittynyt: 31.07.2020 02:24

Re: Mitä tarkoittaa bakarti?

Viesti Kirjoittaja Hapero » 05.01.2026 15:06

Niin. Olen kerta kaikkiaan ikääntynyt, koska tästä edellisestä kerrasta oli mielestäni vain pari vuotta:
https://www.sukuhistoria.fi/phpBB3/view ... tia#p32185

Kun nyt osaisi yhtään arvottaa edes aivoriihivaiheen vaihtoehtoja, että voidaanko viitata johonkin yksittäiseen tapahtumaan, josta sitten venkoillaan, vai jotain laajempaa tai yleisluonteisempaa ja miksi siitä käytettäisiin siinä määrin outoa termiä tai sanontaa, että esim. sanomalehdissä ei ole mitään käyttöesimerkkejä. Tuleeko sana viännettynä jostain muusta kielestä tai henkilönimestä? Satunnainen sanomalehtihavainto: "Emmekö pelaa hieman baccartia?" (po. baccarat). Sopiiko tuon nimiväännetyn korttipelin "juoni" jollain lailla tähän? Jokin muotoa "Back card", jakaa kortteja arvopuoli alaspäin... Onko maanviljelyksessä jokin erityinen termi jonkinlaiselle jäännösviljalle tai muulle sadolle? Onko joskus taloudelliselle avustukselle tai tuelle ollut jotain erikoista käsitettä tai termiä vaikka jonkin poliittisen toimijan mukaan? Missä määrin sana voi olla vääristynyt tai jopa virheladottu/luettu jo alkujaan? Onko "bakarf" (arv/ärv) madollinen juonto ja mitä se oikeastaan vertauskäytössä tarkoittaisi. Onko elintarvikkeita jossain avustuskäytössä erikoisesti ollut juuri "pakattuna", vrt. EU-ruoka-apu ja vrt. muuten yleiset jakelutavat ja -kanavat. Ei liene mahdollista että jossain olisi ollut Packard auton hilpeyttä herättävän tarkoituksettomasti lahjoittanut omistavan luokan henkilö. No ei, mutta ladonpa tässä automaattikirjoituksella mieleen tulleet asiat ja myös muutama googletettu. Miksi sanaa on yleensäkään käytetty? Onko se todella ollut ensimmäinen mieleen tullut, tai tilanteeseen sopivin ja asiaa kuvaavin?

https://www.dsl.ac.uk/entry/snd/backart_adj
https://en.wikipedia.org/wiki/Randolfo_Pacciardi
https://fi.wikipedia.org/wiki/Packard
https://fi.wikipedia.org/wiki/Baccarat
https://www.saob.se/artikel/?unik=B_0001-0146.d4r0&pz=5

Kimpula
Viestit: 528
Liittynyt: 31.01.2013 08:56

Re: Mitä tarkoittaa bakarti?

Viesti Kirjoittaja Kimpula » 05.01.2026 16:08

Hapero kirjoitti:
05.01.2026 15:06
Niin. Olen kerta kaikkiaan ikääntynyt, koska tästä edellisestä kerrasta oli mielestäni vain pari vuotta:
https://www.sukuhistoria.fi/phpBB3/view ... tia#p32185

ÄÄÄÄÄÄÄÄÄHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH!!!!!
Muisti pätkii pahasti :oops:
Ei tullut mieleen edes tarkistaa, olenko jo kysynyt asiaa.
Pyydän anteeksi bittien tuhlausta.

Hapero
Viestit: 1119
Liittynyt: 31.07.2020 02:24

Re: Mitä tarkoittaa bakarti?

Viesti Kirjoittaja Hapero » 05.01.2026 16:40

Mitäpä hänessä sen nolompaa, kait se on lukijoiden vastuulla, mihin hankkeisiin aikaa kuluttaa. Miten epätoivoiseksi ratkaisuyritykset käyvätkin. Pitäisi tosiaan tuntea paremmin ihmisen tapaa käyttää kieltä ja huumoria, useinhan monen kymmenen vuoden takaisisen juttujen pääpointtejakaan ei meinaa millään käsittää enää.

https://kampiveivi.fi/historiateos-pack ... -suomessa/

"Olympiavuonna Maalaisliitto järjesti Packard-arpajaiset"

G:n peltipoliisi, korjaan AI sanoo että:

"Maalaisliiton ja Packardin yhteys 1950-luvulla liittyy vahvasti puolueen johtohahmojen, erityisesti Urho Kekkosen, autokantaan, jossa yhdysvaltalaiset loistoautot kuten Packard olivat suosittuja, symboloiden nousua ja statusta, vaikka puolueen kannattajakunta oli maaseudulla, ja Packardien edustus Suomessa toimi Autola Oy:n kautta, joka oli aktiivinen myös sodan jälkeen. Kekkosen ja muiden poliittisten vaikuttajien käyttämät Packardit olivat usein hienoja, suurempia malleja 1950-luvulla, vaikka tuonti väheni ja vanhemmat mallit pysyivät käytössä takseissa ja muussa liikenteessä"

Kimpula
Viestit: 528
Liittynyt: 31.01.2013 08:56

Re: Mitä tarkoittaa bakarti?

Viesti Kirjoittaja Kimpula » 05.01.2026 17:33

Hapero kirjoitti:
05.01.2026 16:40
Pitäisi tosiaan tuntea paremmin ihmisen tapaa käyttää kieltä ja huumoria, useinhan monen kymmenen vuoden takaisisen juttujen pääpointtejakaan ei meinaa millään käsittää enää.
Niinpä. 1980-luku on jo vaikeaa, saati 1950-luku, puhumattakaan 1920-luvusta.


Bakkarti - Packard vaikuttaa jopa järkevältä, vaikka onkin puppusanageneraattorin tuotos.

Kimpula
Viestit: 528
Liittynyt: 31.01.2013 08:56

Re: Mitä tarkoittaa bakarti?

Viesti Kirjoittaja Kimpula » 05.01.2026 17:34

Kimpula kirjoitti:
05.01.2026 17:33
Hapero kirjoitti:
05.01.2026 16:40
Pitäisi tosiaan tuntea paremmin ihmisen tapaa käyttää kieltä ja huumoria, useinhan monen kymmenen vuoden takaisisen juttujen pääpointtejakaan ei meinaa millään käsittää enää.
Niinpä, ja vaikka tuntisikin kirjoittajan tyylin. 1980-luku on jo vaikeaa, saati 1950-luku, puhumattakaan 1920-luvusta.


Bakkarti - Packard vaikuttaa jopa järkevältä, vaikka onkin puppusanageneraattorin tuotos.

Hapero
Viestit: 1119
Liittynyt: 31.07.2020 02:24

Re: Mitä tarkoittaa bakarti?

Viesti Kirjoittaja Hapero » 06.01.2026 10:38

Edes marginaalisesti levänneemmin aivoin, en oikein tavoita vitsiä, tai kritiikin kärkeä, jos kyse olisikin noista autoista. Ajanjaksoon oleelliseti liittyvistä seikoista on tietysti tiedossa länsiautojen tuonnin säätely ja tämmöiset asiat, mutta ei se nyt kovin auta. Kytkös maalaisliittoon on näemmä olemassa, joten paras ehdokas tämä tähän mennessä on - sanaa olisi käytetty, koska se todella osuvin olisi. Jotenkin erikoisen rajattu viittaus se silti on, mutta toisaalta jos jokin autotapaus on ollut lyhytaikaisenkin julkisen huomion tahi leukailun kohde, niin miksei sitten.

Puppugeneraattoriin olisi paljon helpompi suhtautua levollisesti, näistä nykyisistä kun ei koskaan oikein voi tietää mitään ihan varmaa, että milloin se vallan fabuloi ja milloin sävellyksensä on edes jäljillä ellei aivan kohdillaan. Kyllä tekninsissä asioissa ihan yleisluonteiset tekoällit ovat jo allekirjoittanuttakin oikealle ladulle toistuvasti ohjanneet, jos ei muuta, niin ovat nostaneet esiin käsitteitä, näkökulmia ja ihan detaljeja, joita ei ole ennakkoon tieynnyt olevan olemassakaan - ja jo se on tietysti jossakin tuntemattomassa aiheessa ja asiassa eittämätön arvo jo sinänsä, eli lisäarvoa on tullut "keskustelusta". Ainakin W. Gibsonilla on ollut tällainen konstruktin idea, jossa edesmenneet tavallaan jatkavat "elämäänsä" digitaalisesti ja näiden kanssa sitten voidaan komunikoida ja ne myös omaavat tietyn mittaisesti "tietoisuutta". Ans kattoo, miten sukututkimuskin tästä vielä kehittyy. Tai terapiamuodot, elämänhallinta, kun "peräänkattoja" kuiskuttaisi daimonina korvaan, että ookkos nyt ihan varma tästä peliliikkeestä :-)

Kimpula
Viestit: 528
Liittynyt: 31.01.2013 08:56

Re: Mitä tarkoittaa bakarti?

Viesti Kirjoittaja Kimpula » 06.01.2026 11:22

Hapero kirjoitti:
06.01.2026 10:38
Jotenkin erikoisen rajattu viittaus se silti on, mutta toisaalta jos jokin autotapaus on ollut lyhytaikaisenkin julkisen huomion tahi leukailun kohde, niin miksei sitten.
Aivan. Jos tuuri käy, näistä lyhytaikaisista, nyt jo täysin unohdetuista skandaaleista oli isojakin juttuja lehdissä. Nyt voin ruveta etsimään jotain autojuttua :mrgreen: Kiitän.

Vastaa Viestiin