Catharina ?

Tänne voit lähettää sukututkimukseen liittyviä kysymyksiä, henkilöhakuja, linkkivinkkejä ja muuta sellaista.
Eudokia
Viestit: 163
Liittynyt: 09.07.2012 19:20

Catharina ?

Viesti Kirjoittaja Eudokia » 23.02.2013 17:37

Gustaf Schroderuksen vaimo oli Carin. Catharinan kerrotaan rippikirjan mukaan syntyneen 1726.Gustaf syntyi Limingassa 1726 Abraham Schroderuksen ja Margareta Zimmermanin pojaksi. Gustaf muutti Ouluun ensin Posseniuksen taloon rengiksi 1751 http://www.sukuhistoria.fi/sshy/kirjat/ ... 24/160.htm ja myöhemmin Oulun triviaalikoulun rehtorin Henrik Zimmermanin taloon http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/j ... 90&pnum=24 . Tuolloin Gustaf oli jo naimisissa Carinin kanssa. Henrik Zimmerman oli ilmeisesti Gustafin setä.

Kuka oli Gustafin vaimo Catharina?
1. arvaus:
Oulussa asui pariskunta Jacob Rungius ja Elsa Palm, joilla oli vuonna 1726 syntynyt Catharina tytär. Heidät löytää Oulun tuomiokirkkoseurakunnan rippikirjan sivulta http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/j ... 31&pnum=25
Catharinan kummi oli sivulla näkyvä Isaac Palm. Mitä Isac Palmin nimen edessä oleva …son tahtoo kertoa. En saa tästä selvää?? Pohdin olisiko Isaac Elsa Palmin veli, mutta miten Isac sijoittuu Fellenian perheeseen, mitä hänestä sanotaan, kenenkä poika??

Oulun Elsa Palmilla oli siis vuonna 1726 marraskuussa syntynyt tytär Catharina ja Limingan rippikirjassa Elsa Palmin tyttären Catharinan syntymävuodeksi on kirjattu marraskuu 1722. Voisiko kyse olla samasta henkilöstä. Jos Catharinan isä olisi kuollut olisiko Elsa voinut muuttaa lastensa kanssa Liminkaan ja sieltä löytää uuden miehen Matts Pehckosen, jonka kanssa meni naimisiin 1743. Lisäksi tämän parin vihkitiedoissa lukee, että Elsa olisi tullut Torniosta. Tässä linkissä näkyy Elsa Palm ja Pehckonen sekä Elsan tytär, marraskuussa vuonna 1722 syntynyt Catharina: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/j ... 66&pnum=19

2. arvaus:
Vielä asiaa sekoittamaan löytyy Limingassa Mouckan talossa asuva Elsa Palm -niminen piika (s. mahd. 1696) Schroderuksella jo Gustafin syntymän aikoihin, olisiko tämän Elsan tytär Catharina avioitunut talon pojan Gustafin kanssa. Olisiko Gustaf syntynyt 1726 ja Catharina 1722? Jos Elsa tuli Torniosta, keitä olivat vanhemmat.

Kaikki tiedonmurusetkin ovat tervetulleita.
Viimeksi muokannut Eudokia, 03.03.2013 18:03. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

TapaniKoo
Viestit: 417
Liittynyt: 16.11.2009 19:50
Paikkakunta: Joensuu

Re: Palmgren, Catharina

Viesti Kirjoittaja TapaniKoo » 23.02.2013 18:44

Hiskin mukaan Oulussa avioitui 1.4.1756 eräs Gustaf Schroderus. Rippikirjan mukaan 18.2.1756 Gustaf Schroderus ja Carin kävivät ehtoolliskirkossa. Olivatko he tuolloin vasta kihlapari?
* 1.4.1756 Gust: Schroderus alkup - ALKUPKOMM: Hemvigsell

Eudokia
Viestit: 163
Liittynyt: 09.07.2012 19:20

Re: Catharina ?

Viesti Kirjoittaja Eudokia » 24.02.2013 09:10

Hiskistä löytämäni todiste Gustafin avioaikeista varmaan tarkoittaakin kihlaparia, tätä en ole ymmärtänytkään. Löytyisikö tuo sama tieto jostakin kirkonkirjoistakin kun en ole onnistunut löytämään? Gustafin vaimona Carin on kirjattuna tässä linkissä: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/j ... 90&pnum=24 ja sitten seuraavassa he jo ovatkin Kemin msrk :n rippikirjan sivuilla vuonna 1757.

Mitähän Isaac Palmin kohdalla lukee (http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/j ... 31&pnum=25), jotakin ...son?? Josko tästä voisi jotakin päätellä koska oli Elsan tyttären Catharinan kummi ja sama sukunimi.
Viimeksi muokannut Eudokia, 03.03.2013 18:05. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

TapaniKoo
Viestit: 417
Liittynyt: 16.11.2009 19:50
Paikkakunta: Joensuu

Re: Palmgren, Catharina

Viesti Kirjoittaja TapaniKoo » 24.02.2013 13:29

Isaac Palmin nimen edessä on sana Stiufsson ja se taitaa merkitä sitä, että Margareta Bonge oli hänen äitinsä.

Eudokia
Viestit: 163
Liittynyt: 09.07.2012 19:20

Re: Catharina ?

Viesti Kirjoittaja Eudokia » 26.02.2013 21:01

Etsintä on päättynyt umpikujaan Catharinan osalta. Lähden jatkossa oletuksesta, että Gustafin vaimona oli joku Carin, jota ei tunneta. Hänet nähdään Carin ja Catharina Schroderuksen nimellä jatkossa rippikirjoissa, esimerkki: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=5848524

Pyytäisinkin nyt apuja tämän sivun tulkinnassa http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=5589361. Otin digitaaliarkiston kuvan koska sitä on hyvä suurentaa nähdäkseen mitä Gustaf Schroderuksen kohdalla lukee kun hän asuu Oulussa Poseniuksen talossa, mitä tekstiä Gustafin nimen perässä lukee??? (Teksti löytyy aivan sivun alareunasta). Näyttäisi lisäksi siltä, että Gustafilla on jo Carin niminen vaimo. Carinin nimi näkyy heikosti.

Toivottavasti joku osaa tulkata tekstin Gustafin nimen perässä. Kiitoksin.

Vastaa Viestiin